Jak nakładać tynk elewacyjny - cienkowarstwowy?Chcąc wykonać trwały i odporny tynk elewacyjny, będący estetycznym wykończeniem systemu ociepleń budynku warto wybrać najwyższej jakości tynki firmy KABE. Tynki takie jak KABE Novalit, KABE Armasil, czy KABE Permuro pozwalają jak najprecyzyjniej dobrać odpowiednie właściwości do wymagań stawianym wykonywanej elewacji.

Tynki te pozwalają również na wybór najbardziej pasującego do otoczenia koloru i faktury (kornik, baranek i inne). Wszystkie tynki elewacyjne cienkowarstwowe nakłada się jedną, taką samą metodą, pamiętać jedynie należy o zastosowaniu odpowiedniego preparatu gruntującego, innego dla każdego rodzaju tynku. Identyczny jest także sposób wykonywania przerw technologicznych, wypadających w obrębie płaszczyzny ściany.

Sposób zaciągania tynku cienkowarstwowego

Tynk cienkowarstwowy naciąga się na ścianę gładką pacą ze stali nierdzewnej, jego nadmiar (do grubości ziarna) należy zebrać taką samą pacą przed fakturowaniem.

Najważniejsze przy wykonywaniu tynków elewacyjnych jest by podkład pod tynk nie był nakładany na mokrą warstwę zbrojącą, ponieważ doprowadzi to do późniejszego odspajania się tynku i bardzo niekorzystnego efektu estetycznego. Bardzo istotnie jest również przygotowanie podłoża przed rozpoczęciem nakładania tynku. Chodzi głównie o usunięcie zniszczonej powłoki starego tynku, farby oraz różnych części luźnych.

Pogoda przy nakładaniu tynku cienkowarstwowego

Najbardziej odpowiednim klimatem do wykonywania takie pracy jest temperatura od +5 do +25°C, ponieważ bardzo ostre nasłonecznienie, zbyt niska temperatura, czy bardzo silny wiatr mogą nie korzystnie wpłynąć na wykonywaną elewację. Przy nakładaniu tynku elewacyjnego warto pamiętać o tym, aby uniknąć różnic w odcieniach barw przy zastosowaniu kolorowych farb i tynków, należy na jedną powierzchnię nakładać materiał o tej samej dacie produkcji.

By oczekiwany efekt był jak najbardziej perfekcyjny należy chronić wykonywaną elewację- zarówno w trakcie prac, jak i w okresie wysychania - przed bezpośrednim nasłonecznieniem, działaniem wiatru i opadów atmosferycznych.