Wybór ekipy budowlanej. Kogo szukać?Gdy już przeszliśmy cały proces otrzymywania dokumentów zezwalających na budowę i szykujemy się do planowania pierwszych robót budowlanych, najważniejszym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć, to czy będziemy wnosić nasz dom systemem gospodarczym, czy też nie. Przybliżmy, na czym to polega? Polega on na tym, że to inwestor samodzielnie nadzoruje poszczególne prace zatrudniając fachowców do określonych zadań, a wiele z prac wykonuje sam. System gospodarczy pozwala na dostosowanie tempa budowy do możliwości finansowych inwestora, ale warto pamiętać, że musimy się zmieścić w technologicznym i sezonowym kalendarzu budowy - im dłuższy czas realizacji, tym wyższe koszty, jak również narażanie się na straty spowodowane złymi warunkami pogodowymi. Warto dokładnie przeanalizować możliwości finansowania i przed podjęciem decyzji o samodzielnej pracy sprawdzić koszty potrzebnych materiałów i narzędzi, koszty usług specjalistycznych, liczbę firm, które je oferują itd. Możliwe, że po takim zestawieniu inwestor dojdzie do wniosku, że korzystniej jest zarobić dodatkowe pieniądze we własnym zawodzie, aby móc zatrudnić profesjonalistę. System gospodarczy był to do niedawna najbardziej popularny system budowy domu i najbardziej opłacalny, ale z biegiem czasu i zmianami na rynku, zmienia się również i to.

Jaką ekipę budowlaną wybrać?

Wybór ekipy budowlanej, która wykona całość prac jest bardzo trudny. Po pierwsze ze względu na ogromną ilość ekip i firm oferujących takie usługi, a po drugie ze względu na oczekiwany profesjonalizm, który oferują dane firmy. Każdy z nas chciałby wybrać najbardziej wyszkoloną, najlepszą i najbardziej profesjonalną ekipę budowlaną, która dodatkowo ma konkurencyjne ceny, jest terminowa i można jej zaufać. Taki obrazek jest marzeniem nie jednego inwestora, budującego lub chcącego rozpocząć budowę.

Warto przy wyborze kierować się opiniami osób, które miały już do czynienia z daną ekipą. Najlepszym oczywiście jest polecenie znajomych, czy przyjaciół, którym ufamy i wiemy, że polecą nam kogoś naprawdę dobrego. Jeśli jednak nie mamy takie możliwości w dobie wszechpanującego Internetu warto sprawdzić, czy dana firma nie negatywnych opinii, czy posiada jakieś pozytywne.

Warto również zorientować się nieco więcej odnośnie profesjonalizmu, jakim wykazuje się dana firma. Czy posiadają osobny dział księgowy, który pozwoli nam łatwiej i precyzyjniej się rozliczać, czy legalnie zatrudniają pracowników, którzy są wyszkoleni i znając się na rzeczy, czy posiadają sprawdzony i serwisowany sprzęt i wiele tym podobnych aspektów, które sprawiają, że lepiej będziemy postrzegać daną firmę.

Dobre relacje z ekipą budowlaną

Gdy już dokonamy wyboru najbardziej odpowiedniej naszym zdaniem ekipy fachowców warto pomyśleć nad strategią, jaką obierzemy w kontaktach z pracownikami i kierownikiem budowy. Chodzi głównie o tym, by pojawiać się na budowie jak najczęściej jest to możliwe i w miarę możliwości pytań, kontrolować, sprawdzać. Nie chodzi o okazywanie nieufności, ale pokazanie, że „ufasz, ale sprawdzasz”. Że temat ten jest dla Ciebie ważny, znasz podstawy procesu budowy i nie przymykasz oka na błędy. Stanowczość, ale ufność jest bardzo istotna w takich relacjach.